Bradbury Centre - Regular Activities

Activity & Contact
Meets
Time
Week of Month
*
term time only
Claire Knight
Wed
14:00 – 16:00
fortnightly
Claire Knight
Tues
13:30 – 15:00
fortnightly
Jenny Parkes
Fri
10:00 – 12:00
*
Jo Dixon
Mon
Tues
12:45 – 14:45
13:45  14:45
*
 Beavers
Nicky Smith
Wed
17:45 – 19:00
*
Rosi Morgan-Barry
Wed
14:00 – 16:00
2nd & 4th week
Caroline Dunning
Mon
17:45 – 19:00
*
Lisa Cox
Thurs
17:45 – 19:15
*
Claire Knight
Tues
16:30 – 18:00
*
Claire Knight
Sun
16:00 – 17:30
2nd week *
Andrew Honeyman
Fri
19:45 – 21:15
 
Tina Randall
Tues - Sat
10:00 – 12:00
 
Janet Severn
Wed
20:00 – 22:00
4th week
 Craft Group
Susan Petford
Sat
13:00 – 17:00
2nd week
Jo Beasley
Fri
13:30 – 14:00
Mark McDaid
Mon
14:00 – 16:00 
3rd week
Revd Catherine Bowstead
Sun
18:00 – 19:00 
not 2nd week
Doreen Murgatroyd
Fri
19:00 – 21:00
*
Liz Smale 
Fri
9:30 – 12:00
 
Christine Morgan
Mon
20:00 – 22:00
1st & 3rd week
Malcolm Ray-Smith
Thurs
14:00 – 16:00
1st & 3rd week
Claire Knight
Sun
10:30 – 11:30
1st, 4th & 5th week *
Maggie Jordan
Mon
19:30 – 21:30
*
Kath Parker
Mon
19:30 – 22:00
2nd week
alternate month
 Meditation Group
Bryony Hamilton
Thurs
19:30  21:30
2nd week
 Mindfulness Course
Tanya Fogan
Tues
19:00 – 21:00
Runs as required 
Revd Catherine Bowstead
Sun
10:30 – 11:30
 
Tony King
Tues
19:30 – 21:30
1st week
 Music with Mummy
Clare O'Shea
Tues
Wed
9:30 – 13:30
9:30  13:30
*
Rachel Webster
Various
Various
 
Karen Hall
Wed
10:30 – 12:00
 
Rema Hefferman
Sat
10:00 – 12:00
1st week
Rachel Webster
Thurs
10:00 – 12:00
 
Paul Chapman
Thurs
13:00 – 14:00
 
Jennifer Rodhouse
Thurs
9:30 – 10:45
*
Gemma Sandy
Fri
15:30 – 18:00
*
Sophie Ladds
Sat
9:30 – 15:30
*
Wendy Hamilton
Mon
Mon
Thurs
Thurs
10:30  11:30
20:00 – 22:00
 9:15  10:15
18:30 – 21:30
 *
 Pilates
Claire Roberts
Tues
Wed
9:30 – 11:30
10:00  11:00
 
 Pilates
Noelle Parsons
Fri
9:15 – 10:15
 *
Rosi MorganBarry
Tues
10:00 – 10:30
 
John Soer
Tues
19:45 – 22:00
3rd week
Phyllis Maguire-Harrington
Mon - Fri
9:30 – 12:30
*
Dorian Edwards
Thurs
11:30 – 13:00
*
 Table Tennis Club
Gordon Fell
Thurs
19:30 – 22:00
 
Wendy Hamilton
Mon
Thurs
9:30 – 10:30
10:15 – 11:15
 *
John Kislingbury
Tues
14:15 – 15:45
not 1st week 
Clive Tomlin
Wed
19:00 – 22:00
1st week
Anne Knowles, Rosemary O'Donnell
Mon
14:00 – 15:00
15:15  16:15
 
Paul Williams
Fri
19:00 – 20:00
2nd week 
Diane Lawton
Fri
13:30 – 14:30
 
John Russell
Wed
10:00 – 12:00
 
 Weight Watchers
 
Wed
17:30 – 19:30
 
Susan Smith
Tues
19:30 – 21:30
3rd week
Sue Davenport
Wed
19:45 – 22:00
2nd week
 Wokingham Group Work
Denis Czech
Wed
18:30 – 20:00
Trevor Ottlewski
Mon
19:30 – 22:00
2nd week
Jenny Gilbert
Thurs
19:30 – 21:30
1st week Oct - Apr
 Wokingham Mencap - Carers Meetings
Coffee morning / Lunch alternate months
Tues
10:00 – 12:00 or
12:00 – 14:00
2nd week
 Wokingham Mencap - Karaoke Nights
 Paul
Wed
19:30 – 21:00
2nd & 3rd week
Malcolm Lewin
Tues
19:45 – 21:45
2nd & 4th week
Glen Harvey 
Mon
19:00 – 21:30
 
 Amanda Bouch
Tues
19:00 – 22:00
1st & 3rd week
 Peggy Johns
Thurs
10:00 – 12:00
2nd & 4th week
 Joyce Murray
Tues
19:00 – 21:30
2nd week
 Wokingham Widows Club
Mrs Joan Grayell
Sun
14:00 – 16:30
2nd week
 Wokingham Your Way
Frances Wright
Tues
Thurs
9:30  12:30
13:30  15:30
 
Doris Samuels
Tues
14:30 –15:30
2nd & 3rd week
Francesca Melluzzi
Wed
18:30 – 19:30
 
 Yoga
Helen Wilde
Thurs
13:30 – 15:00
*
 Yoga in Pregnancy
Michelle Williams
Mon
Thurs
Fri
18:45 – 21:30
19:30 – 20:45
10:30  12:00
*